top of page

ANDALUZJA TRIP 2-9.10.2022

Razem z Triumph Polska zapraszamy Cię na niezwykłą wyprawę, czyli ANDALUZJA TRIP. Wyrusz z nam odkrywać najpiękniejsze zakątki Półwyspu Iberyjskiego i cieszyć się z jazdy motocyklami Triumph.

Podczas naszej wyprawy oferujemy Ci 8 dni przygody i aż 5 dni jazdy motocyklami Triumph:
Tiger 1200 Desert, Tiger 900 Rally.


Zaplanowaliśmy dla Ciebie ponad 1500 km najbardziej malowniczych dróg regionu. Oprócz jazdy drogami gór Sierra Nevada i Serrania de Ronda zwiedzimy także: Pałac Alhambra w Grenadzie, Frigiliana, Ronda,
Lentegi, wjedziemy kolejką na Gibraltarską Skałę,


Decydując się na naszą wyprawę gwarantujemy Ci w cenie 7 noclegów ze śniadaniami (pokoje 2 osobowe, lub za dopłatą pokój jednoosobowy), jedną kolację integracyjną, zwiedzanie powyższych atrakcji, przewodnika na zaplanowanych trasach i motocykl Triumph Tiger. 

Dzień 1.
To czas na zakwaterowanie i regenerację sił po locie. Wieczór rozpoczniemy od kolacji integracyjnej w pięknych okolicznościach Malagi. Na spotkaniu omówimy szczegóły kolejnych dni naszej wyprawy.

Dzień 2.
Poświęcimy na wjeżdżenie się w górskie drogi i wizyty w ,,Białych Miasteczkach" będących wizytówką Andaluzji. Odwiedzimy Frigiliana
które jest jednym z bardziej znanych miejsc w regionie. Dotrzemy także do malowniczej i otoczonej górami Lentegi.

Dzień 3.

Gibraltar był miejscem od zawsze pożądanym dla Imperiów. Zajmowali go już starożytni Fenicjanie, a później za sprawą Greków i Rzymian stał się "końcem znanego świata”. Jego skała miała być nawet jednym ze Słupów Heraklesa. Nie był co prawda najdalej wysuniętym na południe krańcem Półwyspu Iberyjskiego, nie znajduje się więc najbliżej Afryki. To stąd jednak od zawsze najłatwiej było wypłynąć na wody cieśniny łączącej dwa kontynenty. Dzięki niemu również otrzymała miano "Cieśniny Gibraltarskiej”.

Wjedziemy także kolejką linową na Skałę Gibraltarską. Widać z niej Afrykę, chociaż to o wiele więcej niż zwykła góra, na którą można się wspiąć. To właśnie u jej stóp powstał region o nazwie Gibraltar. Skała Gibraltarska jest dla wielu podróżników najważniejszym punktem wycieczki. Skała Gibraltarska to również mnóstwo podziemnych tuneli, wykorzystywanych przez wojska brytyjskie. Częściowo będziemy mogli je zwiedzić, jak również znajdujące się w Skale słynne jaskinie – w tym Jaskinię św. Michała, która dziś służy jako przepiękna sala koncertowa. Na powierzchni Skała Gibraltarska to również kilka atrakcji. To między innymi wiszący most Windsor Bridge o długości 72 metrów.

Nie tylko inni ludzie będą nam towarzyszyć w trakcie wycieczki na Skałę Gibraltarską. Jej teren to także rezerwat przyrody, który zamieszkuje wiele rodzajów zwierząt. Najwięcej zauważymy małp. Magoty gibraltarskie są jedną z wizytówek tego brytyjskiego terytorium. Na Skale natomiast znajdują się wszędzie i bardzo lubią turystów. Są jedynymi dzikimi małpami w Europie i nikt nie wie do końca, w jaki sposób się tu znalazły.

Niewątpliwą ciekawostką będzie przejazd drogą wiodącą przez środek pasa startowego Gibraltarskiego lotniska.

Dzień 4.

Ronda położone jest na klifie i jest to jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast. Położona na wysokości 723 m. n.p.m., otoczona pięknymi górami leży na urwisku skalnym i przecinającym je wąwozie El Tajo. Ronda jest miastem o najdłuższej historii. Otóż historia miasta sięgają aż do VI wieku p.n.e., kiedy to była jeszcze celtycką osadą. W późniejszym czasie Grecy nazwali ją Rundą, następnie Rzymianie Arundą. W 713 roku zdobyli ją muzułmanie, zmieniając nazwę na Izn-Rand Onda a rządy trwały aż do XV wieku. Później to miasto w Andaluzji przeszło pod panowanie króla Ferdynanda Katolickiego. Za jego panowania powstały liczne klasztory, pałace i kościoły. W XVIII wieku natomiast powstało w mieście kilka najważniejszych zabytków tj. Nowy Most (Puente Nuevo), Brama Filipa V (Puerta de Felipe V) czy Arena Walk Byków.

Oczywiście odwiedzimy tu Korrida Real Maestranza de Caballería, czyli najstarszą Plaza de Toros w Hiszpanii. Wybudowano ją w latach 1783-1785. Zerkniemy także do odkrytych stosunkowo niedawno Łaźni Arabskich.

Dzień 5.

Alhambra to prawdziwa perła wśród zabytków w Hiszpanii. Widziany z dużej odległości arabski pałac Alhambra de Granada przykuwa wzrok olbrzymim kompleksem budowli oraz surowością ich architektonicznej formy. Nie brak mu oczywiście pierwiastka magii.

Twierdza Alhambra umiejscowiona na szczycie zielonego wzgórza wznoszącego się ponad starą Granadą wygląda niczym wielki okręt, który przycumował w porcie. Za nią na spowitym błękitem nieba horyzoncie majaczą ośnieżone szczyty Sierra Nevada. Panujący tam do samego końca średniowiecza Arabowie zwali owo wzgórze al-Sabika, a zamek który zbudowano na jego grzbiecie: Qualat al-Hamra. "al-Hamra" w tym przypadku oznaczało "czerwony", bo taki kolor miały ponoć mury fortecy mieniące się w zachodzącym, andaluzyjskim słońcu. Istnieją oczywiście inne hipotezy dotyczące pochodzenia tej nazwy. Mury ówczesnej Alhambry podobno zwykły posiadać jasnożółtą barwę, zmieniającą się w czerwień w nocy na skutek światła z oświetlających je pochodni. Wielki poeta muzułmański żyjący w XIV wieku, Ibn Zamrak tak opisywał to miejsce: "al-Sabika jest koroną na czole Granady, a Alhambra (niech Allah ma ją w swojej opiece) jest rubinem na szczycie tej korony". Ale prawdziwe skarby tego zespołu pałacowo-obronnego kryją się wewnątrz jego murów. To właśnie one sprawiły, że obiekt w 1984 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i uczyniły z niego najczęściej zwiedzany przez turystów zabytek w Hiszpanii.

Alhambra to bez wątpienia najpiękniejszy pałac arabski, jaki kiedykolwiek powstał na świecie. Mogło tego dokonać jedynie wielkie imperium, a takim bez wątpienia była wówczas dominacja islamu na rozległym terytorium od Chin, przez Północną Afrykę aż po enklawę Al-Andaluz na zachodnim krańcu Europy. Konieczny też był najwyższy poziom nauki oraz wielkie bogactwa, którymi niemalże cały okres średniowiecza dysponowali właśnie Arabowie.

Po opuszczeniu Grenady udamy się drogami gór Sierra Nevada aż do wybrzeża Morza Śródziemnego by jadąc wzdłuż lini brzegowej wrócić do Malagi. Dzień ten będzie obfitował w bajkowe widoki.

Dzień 6.
Setenil de las bodegas to położone jest w skalistym kanionie rzeki Río Trejo. To co szczególnie przyciąga turystów w to miejsce, to niekoniecznie białe fasady domów, a ich nietypowa architektura. Wciśnięte między strome skały wąwozu budynki to niecodzienny widok, który momentami budzi przerażenie. Labirynt wąskich ulic (w niektórych miejscach ich szerokość nie przekracza nawet dwóch metrów) i wiszące nad głową urwiska skalne potrafią wzbudzić klaustrofobię. Jeszcze jedna rzecz, która zwraca uwagę w architekturze Setenil de las bodegas to fakt, że na skalnych dachach budynków znajdują się ogrody i gaje oliwne.