top of page
Mołdawia i Bukowina d2_2.jpg

MOŁDAWIA I BUKOWINA TRIP
6-13.07.2025
Odwiedź z nami niezwykłą Mołdawię i Bukowinę. Zapraszamy Cię na 8 dni magicznej przygody pełnej folkloru, dobrej kuchni i niepowtarzalnej architektury. Ten wyjazd jest inny niż wszystkie.


W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów południowa granica Polski kończyła się właśnie w Bukowinie. Przez kolejne wieki osiedlali się tu także polscy emigranci. Może dla tego rejon ten wydaje się nam tak swojski. Z drugiej strony Bukowina pełna jest wyjątkowej na skalę światową architektury w postaci malowanych cerkwi. W rejonie tym nie zabraknie górskich krętych dróg, ciekawostek folklorystycznych i zamków. Wizyta w niewielkiej Mołdawii to gratka dla miłośników wina, ale też podróż w czasie. Nie chodzi tylko o średniowieczne twierdze. Tutaj możesz poczuć klimat końcówki XX wieku w socjalistycznym wykonaniu.
Mołdawia jednak to kraj który obrał kierunek europejski i dynamika zmian jest tu z roku na rok większa. Aby więc poczuć klimat dawnych lat warto się śpieszyć. Jedziesz z nami?


 

Zaplanowaliśmy 3000 km niezapomnianych wrażeń, oraz:

👉wizyta na Wesołym Cmentarzu,

👉zwiedzanie monasterów: Sucevita, Voroneț, Peştera,

👉wizyta we wsiach: Butuceni, Ciocănești,

👉degustacja wina i zwiedzanie winnicy Cricova,

👉zamki: Tighina, Suczawa, Soroca,

👉Muzeum Wsi Maramurskiej

👉górskie odcinki samodzielne po trasach Bukowiny i Maramureszu,

👉Zwiedzanie Kiszyniowa i wizyta w samozwańczym Nadniestrzu,

👉wizytę w wąwozie Bicaz i górskie trasy,

👉kolacje integracyjną opartą o mołdawską kuchnie,

👉Nocne zwiedzanie Debreczynu.

Dzień 1.

O godzinie 9:00 ruszamy z Nowego Targu (dla osób które musza dojechać pomagamy zorganizować nocleg). Ten dzień to transfer drogami Słowacji i Rumuni do przejścia granicznego Satu Mare.

Chwilę po przekroczeniu granicy znajdziemy się już na terenie Bukowiny.

Na koniec dnia czeka nas nie mała atrakcja, a mianowicie wizyta na Wesołym Cmentarzu. Obecnie jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych kraju. Turystów przyciągają nie same kolorowe drewniane nagrobki, a zawarte na nich epitafia. Opowiadają one historię zmarłego w satyryczny, a czasem nawet prześmiewczy sposób. Historia tego miejsca rozpoczeła się 1935 roku kiedy to lokalny artysta Ioan Stan Patras wyrzeźbił pierwszy wesoły nagrobek. Wieczorem dotrzemy do hotelu położonego w górskiej miejscowości Syhot Marmaroski.

Tego dnia przejedziemy 474 km.

Dzień 2.

Dzień rozpoczniemy od wizyty w etnograficznym Muzeum Wsi Maramurskiej. Po rozprostowaniu nóg czeka nas trochę jazdy po zakrętach. Będzie kilka przełęczy, od choćby Prislop, Ciumarna i Mestecanis. Zdobione domy w wsi Ciocănești. Monastyry: Sucevita,  Voroneț, czy kompleks klasztorny w Barsana. Jazdę zakończymy w miejscowości Suczawie gdzie do zdobycia czeka średniowieczny zamek.

Tego dnia przejedziemy 322 km.

Dzień 3.

Po opuszczeniu Suczawy udamy się do Mołdawii gdzie pierwszym punktem zwiedzania będzie Twierdza w Soroce. Zamek Soroca jest miejscem o dużym znaczeniu historycznym. Warownia wzniesiona została w XVI wieku nad brzegiem Dniestru, a z jej murów roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na rzekę. Soroca jest jednym z symboli Mołdawii a dla nas miejscem jednych z większych zwycięstw Polaków nad Turkami. Kolejne miejsce które odwiedzimy ma równie wielkie znaczenie historyczne. Wieś Butuceni to niezwykłe miejsce gdzie folklor minionych epok jest wciąż żywy. Znajdziemy tu wykuty w skale monastyr Peştera. Znajduje się też tutaj wiele bardzo cennych stanowisk archeologicznych. Miejsce oczekujące na wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To co jeszcze zaskakuje to zakola rzeki Raut, która tutaj dosłownie zawraca.

Punktem docelowym tego dnia będzie stolica kraju, Kiszyniów w którym spędzimy 2 noce.

Tego dnia przejedziemy 388 km. 

Dzień 4.

Tego dnia motocykle zostają w hotelu, a my z rana udamy się do Cricovej, czyli mołdawskiej świątyni wina. Cricova jest to chyba najbardziej rozpoznawalna mołdawska marka na świecie.  Turystów przyciąga tu ogromną sieć podziemnych korytarzy, będących niczym innym jak piwnicami na wytworzony na miejscu trunek. Wydrążone przez właścicieli Cricovej tunele, z których część powstała już w XV wieku, imponują łączną długością ponad 120 km, z czego 50% wypełniona jest pełnymi butelkami. Po zwiedzaniu winiarni udamy się do jednej z sal degustacyjnych skosztować lokalnej produkcji i przysmaków tamtejszej kuchni. Po południu czeka nas spacer po stolicy. W Kiszyniowie socrealizm widoczny jest na każdym kroku. To będzie prawdziwa podróż w czasie  która zakończy się kolacją integracyjną opartą oczywiście o lokalne smaki.

Dzień 5.

Opuszczamy stolicę i udajemy się do Zamku Tighina w miejscowości Bendery. Początki twierdzy sięgają XV wieku. Rozbudowana w kolejnych latach przez Turków jest dzisiaj największym zamkiem Mołdawii. A z zamku jest już rzut beretem do samozwańczego Nadniestrza. Skierujemy się do Tiraspola który jest stolicą republiki, a Lenin jest tam wiecznie żywy. Tu czas zatrzymał się w wczesnych latach 80-tych. W dalszej części dnia przemierzając stepy Mołdawii dotrzemy aż do Rezerwatu Biosfery  Dolny Prut (UNESCO) i delty Dunaju. Delta jest ostatnią w 100% deltą rzeczną na naszym kontynencie. Po przekroczeniu granicy na noc zatrzymamy się w rumuńskiej miejscowości Gałacz.

Tego dnia przejedziemy 362 km.

Dzień 6.

Wracamy do Bukowiny i Maramureszu. Czekają nas górskie drogi biegnące przez parki narodowe Ceahlău i Vanatori Neamt. Ale głównym punktem tego dnia będzie legendarny już wśród motocyklistów wąwóz Bicaz. Kręta droga biegnie jego dnem, a wysokość otaczających nas ścian sięga 300 m. Na noc dotrzemy do górskiego kurortu Vatra położonego na pełnej zakrętów trasie nr 17.

Tego dnia przejedziemy 501 km.